گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی

زیر مجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه شریف

گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی

زیر مجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه شریف

گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی

پژوهشگران عضو گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف، اینجا از فکرها و دل نوشته هایشان راجع به فعالیت ها و هدف های گروه می گویند. مطالب منعکس شده در این وبلاگ، به هیچ وجه منعکس کننده دیدگاه رسمی گروه نیست و بیان کننده نظرات شخصی نویسندگان است.
برای ارتباط با ما به این آدرس ایمیل بزنید:
socialristip@gmail.com

کانال تلگرام کسب و کار اجتماعی

سامانه آموزشی سرو

خبرنامه کارآفرینی اجتماعی حرکت

خبرنامه حرکت یک

شماره های پیشین

به فهرست دریافت کنندگان خبرنامه کارآفرینی اجتماعی «حرکت» بپیوندید.

عضویت در خبرنامه

۲ مطلب در آبان ۱۳۹۵ ثبت شده است

اجتماعی سازی احیای دریاچه ارومیه

پنجشنبه, ۶ آبان ۱۳۹۵، ۰۶:۰۷ ب.ظ

در حدود ۶ ماه گذشته به واسطه حضور در تیم فرهنگی اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه فرصت بسیار ارزشمندی برایم فراهم شده است تا بتوانم با کشاورزان حوضه آبریز دریاچه ارومیه، مخصوصا کشاورزان اراضی پایاب سد حسنلو ارتباط داشته باشم و هر از چند گاهی به گفت و گو با آنان بپردازم. اما در این تجربه معمولا موارد تلخی بیان می شود که بسیار ناگوار است.

  • سروش طالبی اسکندری

گزارش ششمین نشست همیاران توسعه محلی

چهارشنبه, ۵ آبان ۱۳۹۵، ۰۳:۱۷ ب.ظ

ششمین نشست "همیاران توسعه محلی" با موضوع اعتبارات خرد و توسعه محلی، دوشنبه 26 مهرماه در محل پژوهشکده سیاستگذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه شریف برگزار شد. اولین سخنران این جلسه دکتر هوشنگ جزی بودند که پیرامون موضوع «اعتبارات خرد، هدف یا وسیله» صحبت کردند.

وی ابتدا تاریخچه­ ای از شکل گیری صندوق­ های اعتبارات خرد در ایران را بیان نمودند و سپس به تببین این نکته پرداختند که در مدل صحیح توسعه، باید روندی از پایین به بالا در میان مردم شکل بگیرد تا برای رفع نیازهایشان با همکاری یکدیگر تلاش کنند. سپس ادامه دادند: «به همین دلیل است که صندوق اعتبارات خرد توانسته است در توسعه محلی نقش مهمی داشته باشد چراکه به مردم می آموزند که بجای عریضه نویسی دور هم جمع شده و برای رفع مشکلاتشان بصورت گروهی و با اتکا بر داشته های خودشان تصمیم سازی کنند.»

ایشان، در ادامه، انتقاداتی را نسبت به اتفاقاتی که بعد از سال 1382 در صندوق های اعتبارات خرد رخ داد و باعث شد صندوق اعتبارات خرد هدف قرار بگیرد، مطرح نمودند. طبق دیدگاه ایشان «صندوق های اعتبارات خرد باید وسیله ای باشند برای هدف توسعه و متاسفانه اکنون میبینیم که قرارداد بسته می­ شود که ظرف مدت کوتاهی، صدها صندوق اعتبارات خرد تشکیل شود، این یعنی صنعتی سازی و تولید انبوه صندوق اعتبارات خرد که بسیار خطرناک است!»

  • محمد ملک شاهی