گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی

زیر مجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه شریف

گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی

زیر مجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه شریف

گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی

پژوهشگران عضو گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف، اینجا از فکرها و دل نوشته هایشان راجع به فعالیت ها و هدف های گروه می گویند. مطالب منعکس شده در این وبلاگ، به هیچ وجه منعکس کننده دیدگاه رسمی گروه نیست و بیان کننده نظرات شخصی نویسندگان است.
برای ارتباط با ما به این آدرس ایمیل بزنید:
socialristip@gmail.com

کانال تلگرام کسب و کار اجتماعی

سامانه آموزشی سرو

خبرنامه کارآفرینی اجتماعی حرکت

خبرنامه حرکت یک

شماره های پیشین

به فهرست دریافت کنندگان خبرنامه کارآفرینی اجتماعی «حرکت» بپیوندید.

عضویت در خبرنامه

سه سوال کلیدی، برای تشخیص بنگاه اجتماعی

دوشنبه, ۱۷ اسفند ۱۳۹۴، ۰۶:۵۶ ب.ظ

همه ما کمابیش با واژه‌ی بنگاه اجتماعی آشنا هستیم. تعاریف بسیاری برای این مفهوم توسط دانشگاهیان و کارآفرینان مطرح شده است. اما برای اینکه بتوانیم تشخیص دهیم یک بنگاه، اجتماعی محسوب می‌شود یا خیر چه راهی وجود دارد؟

موسسه ACUMEN بستری است برای حمایت‌‌های دانشی، فنی و مالی از کارآفرینان اجتماعی. بنا بر ماموریتش، این موسسه می‌بایست کارآفرینان اجتماعی و بنگاه های اجتماعی را تشخیص دهد. این موسسه، در یکی از مطالب خود، سه سوال کلیدی برای تشخیص بنگاه اجتماعی مطرح می‌کند:

·         آیا بنگاه مورد نظر برای اثرگذاری های خود اولویت بندی دارد؟ موضوع هسته اصلی کسب و کار بنگاه می‌بایست خلق یک یا چند اثر مثبت اجتماعی باشد. به این معنی که، توانایی آنها در بهبود زندگی مردم و بهبود دنیا خروجی غیرمستقیم کار آنها نباشد، بلکه تمرکز اصلی آنها باشد.

بنابراین اگر برای مثال بانکی تجاری را سراغ دارید که در راستای مسئولیت اجتماعی و بوسیله 10% از سود خود، از آموزش رایگان حمایت می‌کند، نمی‌تواند جزو بنگاه های اجتماعی حساب شود

·         آیا بنگاه مورد نظر توانسته معادلات را تغییر دهد؟ راه حل بنگاه برای معضل اجتماعی مدنظر می‌بایست نوآورانه باشد و فضای حاکم بر آن حوزه را تغییر دهد. بدین معنی که آنها گاهی اوقات بازارهایی می‌سازند که قبلا وجود نداشته است.

اگر دغدغه اصلی موسسه ای، رهایی زنان روستاهای مناطق کمتر توسعه یافته از فقر است، تمرکز اصلی این بنگاه، اجتماعی است. اما اگر برای این کار، به سراغ روشهای خیریه ای معمول (مانند کمک های بلاعوض، و یا فروش صنایع دستی معمول روستا بوسیله جشنواره‌های خیریه) رفته است، بنابراین نتوانسته معادلات حاکم بر فضا را تغییر دهد و بنگاه اجتماعی محسوب نمی‌شود.

·         آیا بنگاه مورد نظر با روشهای حرفه‌ای اداره می‌شود؟ یک بنگاه اجتماعی (انتفاعی یا غیرانتفاعی) می‌بایست طوری سازماندهی و اداره شود که بتواند خودگردانی مالی خود را حفظ کند.

اگر بنگاهی، دغدغه اصلی خود را تحصیل کودکان کار تعریف کرده باشد، و همچنین روشها و بازارهای جدیدی برای کاهش هزینه‌های تحصیل و کسب درآمد توسط سرپرستان این کودکان ایجاد کرده باشد، تا بدین جا مشخصات یک بنگاه اجتماعی را داراست. اما اگر درآمدهای بنگاه کفاف هزینه‌هایش را ندهد، بنابراین نمی‌توان برروی پایداری آن حساب کرد و نمی‌توان آن را بنگاه نامید. چون دیر یا زود محکوم به تعطیلی خواهد بود.

تنها با برخورداری توامان این سه ویژگی است که یک کارآفرینی اجتماعی متولد می‌شود و یک بنگاه، بنگاهی اجتماعی محسوب می‌گردد.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی